Smart TV Sony KDL32WD753 32" Full HD LED WiFi Black
sonytv sonylcd sonyled kdl32 KDL32 WD755 sonysmarttv
Description:
The detailed specifications, photos and introductory video of the Sony 32" Full HD Smart LED TV (KDL32WD753). The list of the competitors most often compared to the Sony 32" Full HD Smart LED TV.
The Sony 32" Full HD Smart LED TV (KDL32WD753) released in 2016.
Sony 32" Full HD Smart LED TV is a Full HD 1080p television. This TV's LED backlighting is even more efficient than standard fluorescent backlighting. The 32" Full HD Smart LED TV has Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-C, DVB-T, DVB-T2 tuner(s).
Screen:
The Sony 32" Full HD Smart LED TV is an Edge-lit TV. The Edge-lit on the other hand has LED lights that go around the edges of the frame. Screen size is measured in inches, diagonally from corner to corner. A refresh rate is a measure of how often a TV changes the picture. The higher the refresh rate, the more pictures are displayed per second. Television aspect ratio refers to the screens width compared to its height.
  • Screen Size: 31.5"/80cm
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Resolution: 1920 X 1080 px , FullHD 1080p
  • Backlight Type: Edge Led
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Viewing Angle: 178/178 Degrees
  • 3D: No.
SYSTEM
A broadband internet connection is required for Smart TV functions. The 32" Full HD Smart LED TV has DLNA support which is used for connecting to other devices that supports it.
  • Smart: Smart Function
  • OS: Smart TV
  • DLNA: DLNA Compatable
  • Tuner: Analog(NTSC/PAL/SECAM),DVB-C,DVB-T,DVB-T2,RMT-TX102D
Features:
If the device (e.g. BD player, AV amplifier) connected with an HDMI cable supports Control for HDMI, the BRAVIA Sync function on this TV allows you to control the device with the TV’s remote control. The light sensor feature automatically adjusts the TV brightness and contrast settings to the ambient light thereby reducing the difference in brightness between the picture and surroundings The Contrast Enhancer function automatically adjusts the contrast for optimum viewing. The X-Reality PRO Engine maximizes the picture quality of the full range of input sources The 32" Full HD Smart LED TV has PVR (eprsonal video recorder) functionality.
Specials:
  • Advanced Contrast Enhancer
  • Backlight off mode
  • Bravia sync
  • CineMotion
  • Cinema Drive
  • Clear Phase Speaker
  • Dolby Digital Plus
  • Dynamic Backlight
  • Dynamic backlight control
  • Light sensor
  • Motionflow XR
  • PVR
  • S-Master digital amplifier
  • X-Reality Pro
Audio:
  • Spekears: 2 x 5 w
CONNECTIVITY
The built-in Wireless LAN device allows you to access the Internet and your home network. The 32" Full HD Smart LED TV has an Ethernet port that it uses to connect to your router.
    Wi-Fi
    IEEE 802.11b/g/n
    Bluetooth
    no
    Connectors
    1 x 3.5 mm Audio Out
    1 x AV Component
    1 x AV Composite
    1 x Antenna
    1 x CI+ 1.3
    2 x HDMI 1.4
    1 x Optical Audio Out
    1 x RJ45 Ethernet
    1 x SCART
    2 x USB 2.0
BODY
These dimensions are measured without the stand.
    Dimensions
    28.2 x 16.9 x 2.4 inches
    71.7 x 42.9 x 6.1 cm
    Colors
    black
    Weight
    14.1 lbs
    6.4 kg
POWER
The typical power consumption is measured with the equipment 40% loaded at a temperature of 25°C.
    Consumption
    57 W (max)
    0.5 W (standby)